Empty cart

No products in the cart.

Vogue Leaders: Geleneksel Meslekler

“Büyüyünce ne olmak istersin?” sorusu çocuklara her sorulduğunda farklı bir cevabı olan, sınırsız bir hayal gücüyle karşılanan bir soru. Peki, toplumsal yargılar, küçükken hayal ettiğimiz mesleğe bizi ulaştırıyor mu? Her mesleğin bir kalıba konularak sunulduğu dünyada, kadınlar için kariyer yolu zorlu olabiliyor. Ancak güçlü, lider ruhlu kadınları her türlü meslek alanında görebiliyoruz. Özellikle hukuk alanında çalışan binlerce kadın, gücü ele aldığımızı fazlasıyla kanıtlıyor. 

10 – 14 Ekim 2022 tarihlerinde gerçekleşen ve komitesinde birçok kadın avukatın yer aldığı İstanbul Tahkim Haftası; dünyanın dört bir yanından gelen hâkimleri, avukatları, akademisyenleri ve tahkim uzmanlarını bir araya getirdi. Bu etkinlikte yeni sanal gerçeklikte uluslararası tahkim için en iyi uygulamalar tartışıldı, hukuk alanının teknolojiyle evrilmesinin etkileri üzerine konuşmalar gerçekleştirildi. Biz de bu etkinlik komitesinde yer alan ve hukuk alanında birçok başarı elde etmiş dört değerli kadın isimle bir araya geldik. 

Sohbetimizde bizlere İstanbul Tahkim Haftası organizasyon komitesinde yer alan Bench Walk Advisors’ın global yöneticisi Ayşe Yazır ve Soyak Holding Avukat ve Enerji Uyuşmazlıkları Tahkim Merkezi Avrupa sorumlusu Tuğçe Ergüden’in yanı sıra, YAZICI Avukatlık Ortaklığı ortaklarından Ayşe Yazıcı ve Hergüner Bilgen Özeke Avukatlık Ortaklığı’nda avukat olan Şule Uluç eşlik etti. 

Meslek tercihlerinde toplumsal cinsiyetin etkilerini hâlâ gördüğümüz bir dünyada kendilerine yer edinmiş dört isim de aslında etkilendikleri noktaların aynı olduğunu belirtiyorlar. Mesleğini İngiltere’de devam ettiren Ayşe Yazır, çocuk sahibi olduğunda; “Niye bu kadar çok çalışıyorsun? Üç gün gel, daha az çalış” gibi sözler duyduğunu ancak onunla aynı zamanda çocuk sahibi olmuş bir babanın farklı bir tavırla karşılaştığını söylüyor. Kadınların çocuk bakması gerektiği algısı her yerde maalesef etkisini devam ettiriyor. Ancak kendi bildikleri yolda başarılı adımlarla meslek hayatlarını sürdürebilmek için hiçbiri bu söylemlere kulak asmıyor.

Teknolojinin gelişmesi ve farklı meslek dallarının ortaya çıkmasıyla geleneksel meslekler de evriliyor. Hukuk, bu alanda kendini geliştirebilen bir dal. Ayşe Yazıcı: “Hukuk, zamansız bir meslek. Teknolojiyle beraber çıkan konularla ilgili çalışırken mevcut bildiğimiz şirket hukukundan, eşya hukukundan kalma kavramları şekillendirebiliyorum. Çünkü o kavramlar zaten yüzyıllar önce gelmiş ve uyarlanabilen bilgiler oluyor” diyor. Ayşe Yazır ise; “Hukuk bir maymuncuktur ve her kapıyı açar” diyerek, hukukun zamansız ve sonsuz bir alan olduğunu vurguluyor.

Artık globalleşen bir toplumda olduğumuz için hukuk alanının da buna ayak uydurduğunu belirten Şule Uluç, mesleğe başlamak isteyenler için şu tavsiyede bulunuyor: “Hukuk globalleşiyor, alanındaki herkese ulaşmanız ve iletişim kurmanız mümkün. Farklı iş alanlarında yaptığınız başvuru ve mülakatlar bile gelişmeniz ve yenilikleri görmeniz için bir adım olacaktır.” Tahkim’in bu alanda çok büyük bir topluluk olduğunu belirten Tuğçe Ergüden ise; “Tahkim, arkadaş çevresi gibi. Hem avukat hem fonlayıcıyla tanışıyorsunuz. Bir bakıyorum bambaşka bir ülkede, bambaşka bir etkinlikteyim. Çok sosyal bir alan yaratıyor sizlere. Masa başı iş olarak düşünülmemeli” diyor. 

Geleceği şekillendiren güçlü kadınlarla bir araya geldiğimiz Vogue Leaders serisi Vogue TV’de.

Top
w

Your Cart

Congrats! You get free shipping.

Cart is empty

Subtotal
€0.00
0